یاد مهر

"YADE MEHR"

این قافله عمر عجب می گذرد !

http://1.3.3.img98.net/out.php/i470445_4fasl.jpg
1 )
سال اول خدمتم روستای خُنداب بودم، هر وقت با سرویس از جلوی مدرسه ی روستای ده سَد می گذشتیم با خودم می گفتم یعنی می شه یک روز منم مثل معلمهای ده سَد 3 سااااااااااااااااال سابقه داشته باشم ؟!!!

2)
هر سال روز اول مهر ،خانم عابدی می گفت : امسالم گذشت ! همکارا می خندیدند و این حرف خانم عابدی رو شوخی تلقی می کردند . چشم به هم می زدیم پاییز تموم می شد و زمستون از راه می رسید و بعد عید ... و به طُرفة العینی خرداد بود و فصل امتحانات بچه ها ... و تمام !

3)
« ما اسرع الیوم و اسرع الایام فی الشهر و اسرع الشهور فی السنه و اسرع السنین فی العمر» خطبه 188 نهج البلاغه
چه شتابان است ساعتها در روز و چه زود می گذرد روزها در ماه و چه زود به پایان می رسد ماهها در سال و چه پرشتاب است سال ها در عمر.
+ نوشته شده در  یکشنبه دوم مهر ۱۳۹۱ساعت 13:24  توسط بهادری  | 

سال جدید تحصیلی مبارک

http://qwerty1340.persiangig.com/image/a552abf945aa.jpg

پاييز می رسد که مرا مبتلا کند
با رنگ های تازه مرا آشنا کند
خش خش... صدای پای خزان است، يک نفر
در را به روی حضرت پاييز وا کند

علیرضا بدیع

 فرا رسیدن ماه مهر و مهربانی مبارک

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم شهریور ۱۳۹۱ساعت 20:2  توسط بهادری  | 

هیاهوی مهر...

http://raze-sarbaste.persiangig.com/ppiblog/418272_10150557314962276_922112014_n.jpg

روز هیاهوی دانش آموزان شاد ... روز معلم های صبور و مهربان ... روز ناظم های دلسوز و مدیرهای دوست داشتنی ... روزی که باز فراش پرتلاش، می رود به جنگ هر چه غبار.
روزی که همه دیوارها، میزها و صندلی های مدرسه که از خواب تابستانی بیدار شده اند، به روی اهالی درس و دانش لبخند می زنند.
آغاز رژه منظم کیف ها سر صف های صبحگاهی که می روند به سمت باغ دانایی.
از امروز، قرار است همه ما جایی را بسازیم. می پرسید کجا را؟ همان خانه ای را که با آجر واژه ها ساخته می شود، همان جا که پنجره هایی از جنس برگ های سبز و زنده دارد، همان جا که وقتی آباد است که با کتاب خواندن و یاد گرفتن، تر و تازه شده باشد، خانه دل هایمان را می گویم.
پس همه شما امروز به مدرسه می روید که دل های نازنینتان را آبی بزنید، از روی شیشه هایش گرد و خاک نادانی را پاک کنید و این خانه ارزشمند را صفایی بدهید. به گل ها و سبزه ها دستی به نوازش بکشید و روز تولد مدرسه را جشن بگیرید.
کاش همیشه دانش آموز بمانیم! کاش هر سال، اول مهر که می شود، همین طور هیجان زده، منتظر صدای زنگ آغاز سال تحصیلی جدید، در پوست خودمان نگنجیم.
کاش قدر معلم های صمیمی را بیشتر بدانیم!

مصطفی پورنجاتی

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم شهریور ۱۳۹۱ساعت 9:59  توسط بهادری  | 

شمیم خوش ماه مهر ...متن ادبی (9)

هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون (زمر 9)

به نام آنکه جان را فکرت آموخت                       چراغ دل به نور جان بر افروخت

به نام خداوندی که قلم را آفرید و آن را شایسته سوگند خویش قرار داد. به نام یگانه آفریدگاری که انسان را به زیور «اندیشه» و «تفکر» آراست و او را امانتدار این ودیعه الهی قرار داد و با سلام و درود به اصحاب فکر و فرهنگ و پیشتازان علم و معرفت،
بار دیگر فصل روشن «مهر» از راه می رسد و صحیفه نورانی معرفت با سرانگشت تکاپو ورق می خورد و دروازه های آسمانی بینش و دانایی به روی صدها هزار دانش پژوه آغوش می گشایند.
همان گونه که فروردین نوید بخش حیات مجدد طبیعت است، مهر ماه یادآور شور و شعف و جوشش و کوشش آموزندگان دانش و پرورندگان بینش است.
آغاز سال تحصیلی جدید را به معلمین پرتلاش و دانش آموزان خلاق و آینده ساز کشور تبریک و تهنیت عرض می نماید.
با امید به اینکه با اکسیر دانایی و توانایی مرزهای جدید علم و دانش و پژوهش را درنوردیم و با پیوند علم و ایمان، قله های رفیع بهروزی و پیروزی و کامیابی را فتح نماییم و با گام های مصمم و استوار،  ایران جاویدان را سرافراز و سربلند سازیم.
+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم شهریور ۱۳۹۱ساعت 9:57  توسط بهادری  | 

پاييز بوي مدرسه مي‌دهد...متن ادبی (8)

http://qwerty1340.persiangig.com/image/36e841c5230a.jpg

پاييز بوي مدرسه مي‌دهد، بوي كيف و كتاب نو و مدادهايي كه تا به حال تراش‌ نخورده‌اند.پاييز بوي مدرسه مي‌دهد، بوي كلاس‌هايي رنگ‌شده، نيمكت‌هايي تازه و تخته‌سياهي كه اول سال حسابي سياه بود و هنوز هيچ تكه گچي ردي روي آن باقي نگذاشته بود.
پاييز بوي مدرسه مي‌دهد، بوي آدم‌هاي جديدي كه قرار است 9 ماه تمام همكلاسي‌اشان باشي. آدم‌هايي كه بعدها مثل حياط وسط آن چهارديواري بزرگ دست‌نيافتني مي‌شوند.
پاييز بوي مدرسه مي‌دهد؛ هم براي كودكان و نوجواناني كه اين روزها از اين مغازه به آن مغازه مي‌روند تا خود را براي روز اول مهر آماده كنند و چه براي پيرمردهايي كه روزهاي آخر تابستان را روي نيمكت‌هاي توي پارك يا سكوهاي جلوي خانه سپري مي‌كنند.
پاييز بوي مدرسه مي‌دهد، چه فرقي مي‌كند كه اين مدرسه در خاطرات سال‌هاي سال پيش ما جا‌مانده باشد و غباري از زمان، چهره آدم‌هاي توي آن را تار كرده باشد.
پاييز بوي مدرسه مي‌دهد، حتي اگر آن قدر بزرگ شده باشي كه ديگر چهار‌ديواري دور حياط مدرسه مانع هميشگي‌ات باشد، براي ورود به حياطي كه زنگ‌هاي ورزش معناي ديگري داشت.
پاييز بوي مدرسه مي‌دهد، حتي اگر معلم‌هاي دوران ابتدايي‌ات حالا زير خروارها خاك خفته باشند و همبازي‌هاي شاداب دوران كودكي‌‌ات هر كدام گوشه‌اي افتاده باشند و روزهاي مانده را شماره كنند.
پاييز بوي مدرسه مي‌دهد و همين مهم است، اين روز اول مهر كودكان قد و نيم قد را مي‌‌بيني كه با لباس يك شكل، خيابان بي‌منظره ديروز را پر از حجم زندگي كرده‌اند . همين مهم است كه صداي سروصداي بچه‌ها را از حياط مدرسه ته كوچه مي‌شنوي و با صداي ضربه خوردن به توپ فوتبال در دل زمان سفر مي‌كني و روياهاي روزهاي رفته را مرور مي‌كني، روزهايي كه مثل امروز نبودند، روزهايي كه پرواز يك بادبادك مي‌بردت از بام‌هاي سحرخيزي پلك تا نارنج‌ زارهاي خورشيد، روزهايي كه غم بود اما كم بود.
پاييز بوي مدرسه مي‌دهد حتي اگر مدرسه‌‌ات پشت زمان‌ها جا مانده باشد.

مهدی عظیمی - جام جم آنلاین

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم شهریور ۱۳۹۱ساعت 6:26  توسط بهادری  | 

آغاز توانستن : تقديم به معلماني که "الف" آغاز را به ما آموختند

http://anarpress.ir/wp-content/themes/wp-max-1-new/scripts/phpThumb/phpThumb.php?src=http%3A%2F%2Fanarpress.ir%2Fwp-content%2Fuploads%2F2013%2F04%2Fmadrese-anar3.jpg&w=250&zc=auto&q=T

نمي دانستم.
هيچ چيز نميدانستم 
و نمي دانستم که نمي دانم،
اما تو مي دانستي و مي توانستي
و همين بس بود که دستهايم را بگيري
و در کلاس مهربانيت بنشاني
و نخستين حرفهايم را برايم هجي کني.
ازآن به بعد در کلاس تو
- که به اندازه همه خوبي ها وسعت داشت-
مي نشستم و از پنجره نگاهت
آسماني را مي ديدم که آرزوهايم را
چون خورشيدي روشن در بر گرفته بود.
چه خوب بودي تو. چه ساده،چقدر مهربان!
و من در چشمهايت مهري مي ديدم
که بوي دامن مادر را مي داد،
وقتي که ريحان مي چيد
و بوي دستهاي پدر را،
وقتي که خسته از کار بر مي گشت،
وضو مي گرفت، و در گوشه ايوان نماز مي خواند.
آن قمري قشنگ
که هميشه پشت پنجره مي نشست
و خبرهاي خوب کلاس را براي مادرها مي برد
هنوز هست!
و آن کلاغ پير که خبر چين بديها بود.
من از کتاب چه مي فهميدم!؟
من از شعر،چه مي دانستم؟
من داستان نديده بودم!
من خاطره نچشيده بودم!
من با همه اينها
در کلاس تو دوست شدم
و با تو در کلاس مهرباني.
يادت هست نوشتي : ابر ... باران باريد!
نوشتي:آب ... سيراب شدم!
نوشتي:بهار... درخت ها برخاستند!
نوشتي:رود ... درياها موج برداشتند!
و من فهميدم که دانستن آغاز توانستن است.
افسوس نماندي
تا برگهاي دفتر خاطراتم را بخواني
حرفهايم را بشنوي
و غلط هاي ديکته زندگيم را درست بنويسي.
هنوز در خاطره آن روزم
که همبازي کودکي هايم  شدي
تا از پله هاي نوجواني بالا بيايم
و جواني ام را به تماشا بنشينم.
هنوز حرفهايت پرده هاي دلم را مي نوازد
و صدايت در کلاس خيالم مي پيچد:
"آن مرد،با اسب آمد.
آن مرد در باران آمد."
هنوز چشم انتظار آن روزم
که آن مرد با اسب بيايد
و در باران اشکهايم،تن بشويد
و راه چون تو شدن را، به من بگويد

اي معلم خوبي ها.....  

جواد محقق

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:14  توسط بهادری  | 

باز هم مهر، باز هم مهربانی، باز هم بهار - متن ادبی (7)

http://qwerty1340.persiangig.com/image/bceedf501791.jpg

مدرسه ها بازشد، مدرسه هایی که در گرمای تابستان خسته و خواب آلود، زیر نور خورشید دراز کشیده بودند؛ مدرسه هایی که سه ماه در انتظاربودند؛ مدرسه های که حالا با لبخندهایی درخشان چشم به آمدن بچه ها دوخته اند؛ مدرسه هایی که حالا پر از سر و صدا و شادی اند. مدرسه ها دیگر از تنهایی در آمده اند. مدرسه ها حالا یک عالم دوست دارند. یک عالم دوست کوچک و بزرگ.
مدرسه، خانه ای پر از کتاب، پر از دفتر، پر از کلمات، پر از تخته سیاه، گچ، معلم، خاطره، دانش. مدرسه و درختان گوشه d حیاط آن، همان جا که پاتوق زنگ های تفریح است، همان جا که دل ها دور هم جمع می شوند، کلمه ها را بر زبان می آورند تا روزی خاطره شوند.
هر روز، اول مهر است و هر روز، آغاز پاییز و هر روز آغاز آموختن، می خواهیم بیاموزیم. چشم به دهان معلم دوخته ایم تا بگوید و ما با جان و دل گوش کنیم و برای ابد در زندگی مان به یاد داشته باشیم.
کلاس اول، کلاس دوم . . . . یکی یکی بالا آمدیم و آموختیم. یکی یکی مِهرها را پشت سر گذاشتیم، یکی یکی کلمه ها را بوسیدیم، یکی یکی در جمله ها نفس کشیدیم. صدای کلمات در گوش ماست؛ کلماتی که بهار می شود و از شکوفه های خود همه جا را عطرآگین می سازد. بهارها می آیند؛ بهارهایی که از مهر متولد شده اند؛ بهارهایی که نفس های سبزشان همه جا ما را دنبال خود می کشانند. بهار در بهار، مهر در مهر .
دفترت را بازکن. بوی کاغذ، بوی درخت به مشام می رسد. آغاز نوشتن است، آغاز خواندن است. به نام او شروع کن، به نام زیبایی های او. مهر است و آفتاب پاییزی دل را پر کرده است. خیابانی که به مدرسه می رسد، کوچه هایی که به مدرسه می رسد، چراغانی شده است، با آفتاب پاییزی. فرشته ها بال های زیبایشان را زیر پای بچه ها فرش کرده اند. راه مدرسه چقدر لطیف است. انگار پا روی ابرها می گذاری، پا روی جاده ای که تو را به سوی نور می برد، نوری که در دل همه آدم های خوب دنیاست، نوری که دست ما را می گیرد و می برد به کوچه های آسمان، به سوی چشمه های زلال عشق، به سوی تمام خوبی ها.
مدرسه، کتاب، کلاس، هم کلاسی، . . . چه واژه های زیبایی، همه مرا تا تو می رساند، تا دوست داشتن تو، تویی که این همه زیبایی را آفریده ای. دوستت دارم و دوست دارم بیشتر بشناسمت. دوست دارم بیشتر با تو آشنا شوم. مدرسه جایی است که می توانم تو را بیشتر بشناسمت. پس مدرسه را خیلی دوست دارم.
معلم با آن لبخند دلنشین، کلمه ها را مهمان دل هایمان می سازد و تخته سیاه، خاطرات سبز درختان را برایمان تعریف می کند و پنجره ی کلاس، چشمانمان را با پرواز کبوتران حیاط مدرسه، آشنا می سازد.
معلم تمام آنچه را که از سوی پنجره است، برای مان می گوید. می گوید تا بتوانیم از پنجره ی آگاهی ببینیم آن سوی جهان را، آن سوی زندگی را.
مهر است. کتاب را باز کن. بوی گل بلند می شود، بوی باران، بوی تبسم دریا، بوی نسیم خنک. کتاب را بازکن. کتاب را بازکن. آفتاب پاییزی و صدای خنده ی بچه ها همه جا را پر کرده است. باز زنگ تفریح است. باز هم شادی این سو و آن سو حیاط می دود. چه زیباست این لحظه ها. چه زیباست تفریح پس از خواندن و نوشتن. چه زیباست دست در دست هم کلاسی ها، تمام لحظه های مدرسه را نفس کشیدن "، نفس کشیدن و جایی دردفتر خاطرات ثبت کردن. دفتر خاطرات مدرسه را باز کن و بنویس : باز هم مهر، باز هم مهربانی، باز هم بهار.

محدثه رضایی

منبع : اینجا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 11:43  توسط بهادری  | 

خدای رنگین کمان

http://qwerty1340.persiangig.com/image/2836ca597a37.jpg

به نام خداوند رنگین کمان
خداوند بخشنده ی مهربان
خداوند زیبایی و عطر و رنگ
خداوند پروانه های قشنگ
خداوند باران و نقل و تگرگ
نفس های باد و تپش های برگ
خدایی که سرشار از آرامش است
طرفدار سرسبزی و دانش است
خدایی که از بوی گل بهتر است
و از نور باران صمیمی تر است
خدای صمیمی خدای سلام
خدای غزل قصه ی ناتمام
خدایا به ما مهربانی بده
دلی ساده و آسمانی بده

محمود پوروهاب

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 10:8  توسط بهادری  | 

فصل مهر ، فصل بازگشایی مدارس - متن ادبی (6)

http://qwerty1340.persiangig.com/image/7aa5dfc44ddd.jpg

فصل مهر ، فصل رويش جوانه های اميد، فصل خواندن و نوشتن، از راه رسيد، فصل مهر ، فصل آشنايی با خدا، فصل خوشه چينی ستاره ها، فصل همكلاسيهای ديروز و هم نيمكتی های امروز، از راه رسيد.
امروز زنگ آگاهی به صدا در می آيد و پرچم دانش برافراشته می شود، درب گلستان معرفت گشوده می شود و صدای جنب و جوش و شور و هياهوی بچه ها، فضای مدرسه را پر می كند.
ياسمن ها از قصّه های ديروز می گويند و معلمين درس امروز می دهند و كبوتران وجود را به پرواز در می آورند، تا به دانش آموزان درس خوب زيستن را بياموزند.
و سخنی با تو دارم اي معلم، آن گاه كه بر گوهر وجود، آيه ی مهر مي نشانی ... نور در گلدان انديشه ام می نگاری ... جوهر وجود را با آيات الهی به شفافيت شبنم دل مي نمايی ... صف‍حه ی سفيد ذهنم را با كلامت قلم مي زنی ... در گوشم آهنگ مهر مي خوانی ... دستانم را با ساختن بنای زندگی آشنا مي سازی .... با نگاهت شالوده ی وجودم را شكل مي دهی و بر رسايی ها و نارسايی هايش صيقل مي كشی.
اي معلم ! اي كه پا جای پای انبياء گذاشته ای تا درس چگونه زيستن را به ما بياموزی، امروز فرشتگان مامورند، به حمد و ثنای تو كه برترين شغل را پذيرا شدی تا بهترين خدمت را به بشريت بنمايی... آن گاه كه كلامی مي آموزی و آن گاه كه حرفه ای ياد مي دهی و آن گاه كه استعدادهايم را پرورش مي دهی تا آن چنان كه شايسته است زندگی نمايم و آن گاه كه مرا متوجه ی كمال خالقم در آفرينش مي نمايی .                                    
من همه ی آن لحظات را مديون تو هستم كه چون فرشته ی آسمانی در خلقت زمينی، تجلی بخش راه انبيائی و سراينده ی غزل هستی بخش آموختن ، برای زندگی نمودن بهتری .
و تو اي زيبای بوستان خرد، از مهر انديشه ات و سبزی وجود ، پر طراوت تر از هميشه ، وجودم را طراوت مي بخشی تا من نيز با پرورش استعداد و انديشه ام و بالا بردن قابليتها و ظرفيتهای خويش، خردمندانه نقش آفرين زندگی شوم، كه خداوند هستی بخش بدان منظور مرا سرشته و من امروز به شكرانه ی اين همه نعمت ، خداوند بزرگ را سپاس بيكران مي گذارم كه آيات مهرش را در وجودی چون انسان به وديعت گذاشت تا انسانيت را در وادی امتحان، به عرصه ی ظهور رساند.

منبع : اینجا
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۱ساعت 23:54  توسط بهادری  | 

شور و حال کودکی برنگردد دریغا...

در جهانی خالی از رؤیا،

                    کودکان 

                    یادآورِ پروانه و رنگین کمان هستند...

سیدعلی میرافضلی

http://qwerty1340.persiangig.com/image/62e56a8a0b04.jpg

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:20  توسط بهادری  | 

خاطرات مدرسه

http://qwerty1340.persiangig.com/image/54f1fb6f6573.jpg

روزهـای گـرم تـابـستـان گـذشـت                     بوی شرجی بوی نخلستان گذشت
هـم طبـیعت جـامه اش رنـگین شده                 هم هوای شهر عطرآگیـن شـده
فـصـل زیـبـای دگـر آغـاز شــد                           مدرسـه بـا شادمانی بـاز شـد
کـودکـان در شـور و حـالِ مـدرسـه                    دفترِ مـشـق و حـساب و هندسه
روزهـای خـاطـرات خـوب و نـاب                        بـا خریـد دفتر و کیف و کتـاب
تـا کـه دیدم شـور و حال کـودکـان                     خـاطراتم زنده شد در این زمان
خـاطـرات   کــودکـی در دفـتــرم                       شـعـرهـای کـودکانـه در ســرم
مـشـق و امـلا هـمـچنـان در یـادِ ما                   پـایِ تـخـته لحظه های شادِ  مـا
جـدولِ ضـربـی که مـا آمـوختـیـم                      در حـسـابِ زنـدگـی انـدوخـتـیـم
نـیـمـکت چـوبـی کـنـارِ پـنـجـره                         مشقِ و املایی سراسر خاطره
گرچـه جایِ  مـا هـمـیشه تنـگ بـود                  همکلاسی یک دل و یک رنگ بود
شـادمـان بـودیـم از شـادی  هـم                      فارغ از سود و زیان و بیش و کم
لحـظه های تلـخ و شـیریـن داشـتیم                روزهای شاد و غمگـین داشـتیـم
از مـعلّـم درس هـا آمـوخـتـیـم                         تـا چراغ معرفـت افـروخـتیـم
درس او مـهـر و صـفـا و سـادگـی                     در کلامـش پـاکـی و  آزادگـی
زنـگِ انـشا شـور و حـالـی داشـتـیم                 واژه ها را زنده می پـنـداشتـیـم
واژه هـای مـا لـطـیـف و سـاده بـود                  جمله ها در ذهنِ ما آماده بـود
صـحـبتِ مـا بـی ریـا و رنـگ بـود                       شعرهامان شاد وخوش آهنگ یود
انـدک انـدک کـودکـی پـایـان رسـید                   آن صفـا و سادگـی شـد نـاپـدیـد
حـسـرتِ آن روزهــا هـمــراه مـا                       حسرت آن قلب های بـی ریـا
یـاد بـاد آن روزگــاران  یـاد بـاد                           کلبه ی احـساسِ ما آبـاد باد

منبع : اینجا

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۱ساعت 23:41  توسط بهادری  | 

مهر، ماه مدرسه است - متن ادبی (5)

http://qwerty1340.persiangig.com/image/ef30115b941a.jpg

مهر که می آید، پاییز آغاز می شود. برگ های درختان که شروع به ریزش می کنند، شکوفه های لبخند کودکان، یکی یکی گل می دهند.
در فضای کلاس ها. تخته سیاه ها، چشم انتظارند تا دوباره سراپا پر شوند از عطر لبخندهای هم شاگردی ها. کلمات مهربان، بی تابند تا دستی کوچک، با مداد شوق، بر صفحه های سفید دفترهای چهل برگ، بنویسدشان.
مهر، ماه مهربانی مهتاب است؛ ماه میزبانی نیمکت های عاشق درس و مدرسه، ماه شکوفایی نیلوفران در دعای نم نم باران های عاشقانه پاییز. مهر، ماه مدرسه است.
سال تحصیلی که آغاز می شود، همه ی آبشارها با کودکان کلاس اولی، صدای آب را می کشند و بادها، صدای ابرها را با باران بخش می کنند.
نسیم، عطر پرواز را از سطرهای مقدس کتاب ها، همراه با صدای کودکان سر خوش مدرسه، به آسمان هفتم می رساند. فرشته ها از پشت پنجره های کلاس سرک می کشند به تماشای کودکانی که مشتاق ، به درس های معلمی که زندگی را به آنان می آموزد، گوش سپرده اند. هوا در این فضای مقدس نفس می کشد تا معطر شود.

عباس محمدی

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۱ساعت 23:30  توسط بهادری  | 

فصل مهر آغاز جرعه زلال جاری علم و دانش - متن ادبی (4)

http://qwerty1340.persiangig.com/image/7db6bb5f1db9.jpg

فصل مهر فصل شکوفه ریزان گلبرگهای گل سرخ زندگی عالمانه و فرهیختگی برای همه جویندگان علم و دانش است
فصل مهر فصل تندیس استمرار پایداری و استقامت برای جویندگی است .
چه شعف انگیز است نم نم بارش قطرات علم و دانش و طراوت نسیم روح انگیز  آن برای شکفتن غنچه های اندیشه ی انسانهای به انتظار نشسته در پگاه میلاد فصل علم و دانش.
چه زیباست فرارسیدن این فصل نورانی و حیات بخش که از گذشته های دور ، نیاکان ما با آمدنش ردای مباهات به تن می کردند و با نگاهی سرشار از مهربانی به انتظار آمدنش اشک شوق جاری می کردند .
زدودن غبار ظلمت و جهل ، رویش غنچه های علم و دانش، گام نهادن در سرزمین نور ، گسترانیدن سفره های موفقیت ، در سر آغازی فصل مهر است .
بیائیم برای فصل شکفتن حقایق که فصل مهر سر آغازی برای آن است سر تعظیم فرود آورده و بر مهربانیهای آن لبخند و بردستان پر مهر او بوسه های تکریم زنیم تا شاهد شکوفائی ایرانی عزیز و سرافراز باشیم .
شکوفائی سر سبز فصل علم و دانش بر همه ی اصحاب فرهیخته و دانش پروران مبارک  .

منتخبی ست از این نوشتار

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:27  توسط بهادری  | 

شعر کودکانه ی باز آمد پاییز

http://qwerty1340.persiangig.com/image/5cc848bdbf89.jpg

باز آمد پاییز
با لباسی رنگ رنگ
با صدایی آشنا
دنگ و دنگ و دنگ و دنگ
بچه های شادمان
رهسپار مدرسه
بازمی آید به گوش
بانگ زنگ مدرسه
من هم آوردم به یاد
روزهای شادِ شاد
روزهای مدرسه
دفتر و کیف و مداد
کاشکی امروز هم
کودکی بودم شاد
عکسی از آن روزها
می کشیدم با مداد

منبع : اینجا

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:44  توسط بهادری  | 

شعر کودکانه ی دبستان

http://qwerty1340.persiangig.com/image/edda0fd4d983.jpg
                   
باز هم مــوی مرا
مـــادرم شانه زده
روی پيراهــن من
نقــش پروانه زده
مـادرم داده به من
کيف زيبای مــرا
هست امروز قشنگ
همه چيز و همه جا
پدرم باز مـــــــــــرا
می سپارد به خــــدا
می کشد بر سر من
دست پر مهرش را
روی لبهای همه
خنده مهمان شده است
موقع ِ رفتن من
به دبستان شده است
افسانه شعبان نژاد
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:27  توسط بهادری  | 

نیایش به مناسبت شروع ماه مهر - متن ادبی (3)

http://qwerty1340.persiangig.com/image/8151fdd6026f.jpg

بارالها! به سوی تو آمده ام تا دریابی ام، در این بی سر و سامانْ بازار دنیا. به سوی تو آمده ام تا از تو مدد جویم؛ یاری طلبم و بخواهم که مرا به خود وانگذاری؛ که من پوچم بی تو!
اکنون که در آستانه شروع ماه مهر هستیم و سال علم آموزی جدیدی پیش روست، از تو می خواهم مرا یاری کنی تا در مسیری گام بردارم که مروّج علم و آیین تو باشم.
یاری ام کن تا همواره در آموختن، حریص باشم و در ترویج آموخته هایم، سخی.
یاری ام ده تا بیاموزم آنچه را تو می پسندی و دوری جویم از آنچه ناپسند توست.
کمکم کن قلم که در دست می گیرم، به یاد تو باشم و آنچه می نگارم، مورد رضای تو باشد. بر صفحه تاریک دلم با قلم الهی ات نقشی بزن که تا زنده ام، به اینکه موجودی مفید فایده در هستی بی پایانت بوده ام، به خود ببالم.
در این ماه مهر، از مهر بی کران خویش باز هم به من ببخش و این آغازِ دوباره را برایم آغازی مبارک رقم بزن.
به لطف و کرمت، یا ارحم الراحمین!

 منصوره نرگسی

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:25  توسط بهادری  | 

ماه مهر

http://qwerty1340.persiangig.com/image/93028bdc1aac.jpg

باز می آید صدای مدرسه
بانگ شادی هوی و های مدرسه
مرغ دل پر می زند از اشتیاق
در هوای با صفای مدرسه
زنگ تفریح است و خوش پیچیده است
عطر بازی در فضای مدرسه
بوی مهر و مهربانی می دهد
ماه مهر و ابتدای مدرسه
از میان خاطرات کودکی
می روم تا جای جای مدرسه
ناظم مدرسه می گوید : سلام
بچه های با وفای مدرسه
جایتان در قلب ما ، خوش آمدید
پایتان بر چشمهای مدرسه

ایرج خالصی

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:21  توسط بهادری  | 

پاييز و بچه ها

http://qwerty1340.persiangig.com/image/b4a2146246bc.jpg

    مهر آمد و دوباره گلستان سبز عشق
    با عطر ياد و خاطره هايش چه ديدنيست
    آهنگ پاك زمزمه غنچه هاي ناز
    از لابه لاي وسعت سبزش شنيدنيست
    مهر آمد و تبسمي از جنس نوبهار
    روي لبان پاك و لطيف بنفشه هاست
    گلبوته هاي شادي و شور و نشاط و عشق
    دسته گلي ست آبي و در دست بچه هاست
    مهر آمد و طلوع نجيب و بهاريش
    در جاي جاي دفتر دل سبز و ماندنيست
    شعر بلند خاطره هاي بهار شوق
    در روزهاي آبي و بي كينه خواندنيست
    مهر آمد و نويد شكفتن, و يك حضور
    دل ها همه به پاكي برگ شقايق است
    مي گفت باغبان كه بدانيد قدر آن
    چون بهترين و سبزترين دقايق است
    در گلْسِتان سبز پر از عطر ياس عشق
    آيينه هاي عشق و صفا روبروي ماست
    مهر آمد و درين تپش قلب زندگي
    پرواز تا شكفته شدن آرزوي ماست

مریم حیدرزاده

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۱ساعت 12:9  توسط بهادری  | 

دلم برای معلم و مدرسه و کودکی ام تنگ شده

http://qwerty1340.persiangig.com/image/f63547fadc1a.jpg

دلم برای پاکی دفتر نقاشی و گم شدن در آن خورشید همیشه خندان، آسمان همیشه آبی، زمین همیشه سبز و کوه های همیشه قهوه ای  ...
دلم برای خط کشی کنار دفتر مشق با خودکار مشکی و قرمز، برای پاک‌کن های جوهری و تراش های فلزی، برای گونیا و نقاله و پرگار و جامدادی ...
دلم برای تخته پاک‌کن و گچ های رنگی کنار تخته ،برای اولین زنگ مدرسه، برای واکسن اول دبستان ، برای سر صف ایستادن ها ، برای قرآن های اول صبح و خواندن سرود ایران اول هفته ...
دلم برای مبصر شدن، برای خوبها و بدها ، دلم برای ضربدر و ستاره ...
دلم برای ترس از سوال معلم، کارت صد آفرین ، بیست داخل دفتر با خودکار قرمز و جا کتابی زیر میزها، جا نگذاشتن کتاب و دفتر...
دلم برای لیوان‌های آبی که فلوت داشت ...
دلم برای زنگ تفریح، برای عمو زنجیر باف بازی کردن ها، برای لی‌لی کردن ...
دلم برای دعا کردن برای نیامدن معلم، برای اردو رفتن ، برای تمرین های حل نکرده و اضطراب آن ...
دلم برای روزنامه دیواری درست کردن برای تزئین کلاس ، برای دوستی هایی که قد عرض حیاط مدرسه بود، برای خنده های معلم و عصبانیتش برای کارنامه ، نمره انضباط، برای مهر قبول خرداد ...
دلم برای خودم، دلم برای دغدغه و آرزو هایم، دلم برای صمیمیت سیال کودکی ام تنگ شده ...
نمی دانم کدام روز در پشت کدام حصار بلند، کودکی ام را جا گذاشتم کسی آن سوی حصار نیست کودکی ام را دوباره به طرفم پرتاب کند؟

منبع : سایت تبیان

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 22:42  توسط بهادری  | 

نخستین روز درس - متن ادبی (2)

http://qwerty1340.persiangig.com/image/5a61717dddc3.jpg

نخستین روز درس ، اولين روز مهر است. اولين روز مهرورزي است. روز آفتاب، روز شكفتن احساس ، روز زمزمه و لبخند، روز آشنايي دانش آموزان با كتاب، معلم ، درس و دنياي تازه است. آفتاب اولين روز مهر طلوع مي كند. مهر آن قدر بوي بهار مي دهد كه در پاييز بودن آن، به ياد نمي آيد. مهر فصلِ خشكيدن و زرد شدن و ريختن نيست. آغاز روييدن كتاب بر ساقه دست هاست. مهرتان پيروز و مهر ورزي تان هميشگي باد.
پس از نزديك به صد روز فاصله، اينك دلنشين ترين آهنگ زندگي ـ زنگ مدرسه ـ به فصل فاصله ها پايان مي دهد و خاطره انگيزترين دوران زندگي ، دوباره آغاز مي شود. كودكان به پياده روهاي خزان زده و پوشيده از برگ پائيز، بهارانه ترين لبخندها و بازي هاي كودكانه را مي بخشند. عطر روييدني دوباره ، دور دستِ صميميِ روستاها تا گستره پر هياهوي شهرها را پر مي كند. دست مهربان شما پدران و مادران ، دست هايي را كه فرداساز و آينده پردازند، از جويبار خانه به درياي مواّج مدرسه مي سپارند. صبح روز اوّل مهر ، بر همه شما دانش آموزان مبارك باد.
خواب تابستاني ميز و نيمكت هاي چوبي شكسته مي شود و در شلوغي ديدارِ هم شاگردي هاي سالِ قبل جان مي گيرد، سكوت حياط مدرسه در هياهوي دانش آموزانِ خوشحال، مي شكند. دوست هاي قديمي، حلقه دوستي را بازتر مي كنند و دوستان جديد را به جمع خود فرا مي خوانند. روز آغاز دوستي ها و صميمت هاي پاك بر شما ثمره هاي باغ زندگي مبارك باد.

منبع : اینجا

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 17:51  توسط بهادری  | 

بوی مهر ...بوی مهربانی - متن ادبی (1)

غـ  ـغـ  ـغ  غ

http://qwerty1340.persiangig.com/image/d7d8ee069cb0.jpg


بوي مهر، بوي مهرباني، بوي لبخند، بوي درس و مدرسه و شوق كودكانه در پياده روها، بوي نمره هاي بيست، بوي دفتر حساب و مشق هاي ناتمام، بوي دوستي و محبت...
    پاييز با خود شور مي آورد و قاصدكها خبر بازگشايي مدارس مي دهند، درختان آماده مي شوند تا با شوق، برگهاي رنگارنگشان را چون كاغذهاي رنگي بر سر كودكاني كه مشتاقانه به مدرسه مي روند بريزند و سارها بر شاخه هاي انبوه درختان صف كشيده اند، تا آوازهاي گرمشان را بدرقه كنند. نسيم، نفس هاي معطرش را هر صبح بر گونه هاي سرخابي كودكانه شان مي دمد تا خواب را در سايه هاي كوتاه ديوار جا بگذارند و مشتاقانه تا حياط منتظر مدرسه بدوند.
  ديوارهاي آجرنماي مدرسه را سراسر شور و شوق پر كرده است. كلاسها با آغوش باز در آستانه درها ايستاده اند تا ميهمانان خود را در آغوش بكشند. واژه ها بر تخته هاي سياه جان مي گيرند و پروانه مي شوند تا در نفس هاي هيجان زده كودكان پرواز كنند و فضاي لرزان كلاس را گرم نمايند. چه شور و حالي دارد اين روزهاي آغاز مدرسه، روزهايي سراسر دلهره، شوق و اضطراب، روزهاي مهر و مدرسه، روزهايي كه خيابانها سرخوش هيجان لبريز صداهاي كودكانه جاري در پياده روهايند. روزهايي كه عشق هر سحر، عاشقانه از پشت پنجره كلاس ها سرك مي كشد تا با بالاآمدن آفتاب، تنشان را در نفس هاي معطر كودكان شست وشو دهند. روزهايي كه آفتاب به شوق مدرسه رفتن هر صبح زودتر از آواز خروس ها بيدار مي شود. روزهايي كه ماه، بالاي سر دفترهاي مشق به خواب مي رود.
    امروز اولين روز از ماه مهر و شروع فصل پاييز، ماه تحصيل، تلاش، مشق و مدرسه است .... آغاز سال تحصیلی، آغاز سفر در مسیر دانستن و فهمیدن مبارک

نويسنده: صديقه توانا

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 9:2  توسط بهادری  | 

پیام های تبریک به مناسبت اول مهر و آغاز سال تحصیلی

http://qwerty1340.persiangig.com/image/e1cacfb27da2.jpg

اوّل مهر، آغاز مهرباني و مهرورزي، بر شما دانش آموزان مبارك باد.

آغاز مهر و طنین دوباره ی زنگ مدرسه و نسیم خوش تعلیم‌ و تربیت بر همه ی دانش‌آموزان و معلمان  پرتلاش ، مهربان و مهرپرور مبارک باد .

اول مهر شروع بهار تعلیم و تربیت مبارک باد.

آغاز ماه مهر، ماه شکوفایی علم و دانش مبارک باد.

آغاز فصل رويش بر جوانه های اميد مبارك باد

زنگ اوّل مهر، زنگ بيداري براي حركت به سوي فرداهاي روشن است.

اوّل مهر، روز مهرانگيز بازگشايي مدرسه ها و آغاز سال تحصيلي، بر شما دانش آموزان مبارك باد.

آغاز سال تحصیلی، آغاز سفر در مسیر دانستن و فهمیدن، بر دانش آموزان عزیز مبارک!

فرارسیدن تابش خورشید علم بر سرزمین دل ها مبارک باد.

اول مهر، روز طلوع دوباره صبح دانش بر سحرخیزان و دلدادگان عرصه علم مبارک باد.

طلوع دوباره خورشید دانش بر اهالی دانشْ دوست تهنیت باد.

اول مهر، روز بذرافشانی دانه های علم و بصیرت مبارک باد.

تولد دوباره مدرسه و کتاب نظم و انضباط بر همه جویندگان علم و دانش مبارک باد.

اول مهر، آغاز زنگ دانایی بر پیشه وران کسوت خرد مبارک باد.

فرا رسیدن دوباره عطر پرواز در فضای علم و دانش مبارک باد.

فصل پاییز و پیوند شاخه تعلیم و تربیت بر پیچک زندگی مبارک باد.

اول مهر، روز خانه تکانی و زدودن گرد و غبار جهل و جهالت مبارک باد.

در فصل پاییز، میوه بوستان درخت عمر بر شاخه علم به بار می نشیند.

فرا رسیدن ماه مهر و مهربانی مبارک.

ماه مهر، فصل رويش و شكوفايي دانایی ، بر تمامي معلّمان و دانش آموزان ايران زمين  تهنيت باد. شور سرمستي دانايي و توانايي گواراي وجودتان !

آغاز سال تحصیلی نو را که سرآغاز رویش و طراوت در بوستان عشق و محبت است به تمامی همکاران ارجمند و  فرهیخته و دانش آموزان جویای دانش و معرفت تبریک می گوییم و از خداوند منان برای تمامی عزیزان توفیق روز افزون همراه با شکوفایی و سربلندی مسئلت داریم.

شروع مهر سرآغاز بهار مهربانی و دوستی مبارک باد

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 8:47  توسط بهادری  | 

كلاس اولي‌ها از 29 شهريور به مدرسه مي‌روند

http://qwerty1340.persiangig.com/image/906f3350e1fa.jpg


معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش گفت: «جشن شكوفه‌هاي» كلاس اولي‌ها امسال 29 شهريور ماه برگزار مي‌شود.
فاطمه قربان در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: از سال‌هاي گذشته اولين روز حضور دانش آموزان اول ابتدايي در مدارس با عنوان جشن شكوفه‌ها در سراسر كشور برگزار مي‌شود و امسال با توجه به اينكه شنبه اولين روز آغاز سال تحصيلي 91-92 است، جشن شكوفه‌هاي امسال روز چهارشنبه 29 شهريور ماه برگزار خواهد شد.
وي افزود: در سال تحصيلي جديد يك ميليون و 250 هزار دانش آموز وارد كلاس اول ابتدايي مي‌شوند.
معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه در سال تحصيلي جديد شش ميليون و 800 هزار دانش آموز در مقطع ابتدايي تحصيل خواهند كرد، گفت: از اين تعداد يك ميليون و 80 هزار دانش آموز براي نخستين بار وارد مقطع پايه ششم ابتدايي شده و نظام آموزشي جديد را آغاز خواهند كرد.
قربان خاطر نشان كرد: آموزش و پرورش در راستاي اجراي برنامه‌هاي سند تحول بنيادين نگاه ويژه‌اي را به مقطع ابتدايي دارد و در اين راستا سال تحصيلي جديد با آمادگي كامل براي اجراي ساختار 3ـ 3ـ 6 آغاز مي‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 8:25  توسط بهادری  | 

گرچه دورم سالها از سالهاي مدرسه

گرچه دورم سالها از سالهاي مدرسه 
  باز گاهي مي تپد دل در هواي مدرسه
گوش من نشنيده هرگز در تمام زندگي
  خوشتر از آواي زنگ آشناي مدرسه
ياد باد از آن معلم ها که ديگر نيستند 
  هست آهنگ صداشان در فضاي مدرسه
ياد باد آن لحظه هاي درس و مشق و امتحان
   ياد باد آن روزهاي با صفاي مدرسه
ياد باد از آن دوات و آن قلم هاي نيين 
ترکه هاي ناظم و فراش هاي مدرسه
 آن ستون هاي بلند و سقف هاي ريخته
 آن حياط پر درخت  دلگشاي مدرسه
آه آن باباي پير خنده رو يادش بخير
  مي نشست او پشت در ، در سر سراي مدرسه
باز شيدا ، جان من خرم شد از ياد کلاس
  جان فداي لحظه هاي جان فزاي مدرسه

حسن شيدا
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 0:17  توسط بهادری  | 

دانلود سرود باز آمد بوی ماه مدرسه (4)

http://qwerty1340.persiangig.com/image/4de166633d61.jpg

 باز آمد بوی ماه مدرسه
 بوی بازی های راه مدرسه

بوی ماه مهر ماه مهربان
بوی خورشید پگاه مدرسه

از میان کوچه های خستگی
 می گریزم در پناه مدرسه

باز می بینم ز شوق بچه ها
 اشتیاقی در نگاه مدرسه

زنگ تفریح و هیاهوی نشاط
 خنده های قاه قاه مدرسه

باز بوی باغ را خواهم شنید
 از سرود صبحگاه مدرسه

روز اول لاله ای خواهم کشید
سرخ بر تخته سیاه مدرسه

قیصر امین پور

دانلود سرود باز آمد بوی ماه مدرسه

لینک دانلود مال اینجاست .

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 15:58  توسط بهادری  | 

دانلود سرود مدرسه ها وا شده (3)

http://qwerty1340.persiangig.com/image/3ce12dcf1ede.jpg

مدرسه ها وا شده، همهمه برپا شده
با حضور بچه ها مدرسه زیبا شده
چه شادی و چه شوری، چه جشنی و سروری
چه ماه قرص مهری، چه پرتوی چه نوری
مدرسه ها وا شده، همهمه برپا شده
با حضور بچه ها مدرسه زیبا شده
کتاب و کیف و دفتر، دست دختر و پسر
همه سوی مدرسه، هم قدم و همسفر
مدرسه سنگر ماست، تفنگ ما قلمهاست
با جهل می ستیزیم، اسلام یاور ماست
مدرسه ها وا شده، همهمه برپا شده
با حضور بچه ها مدرسه زیبا شده

دانلود سرود مدرسه ها وا شده

لینک دانلود مال اینجاست

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 15:57  توسط بهادری  | 

دانلود سرود همشاگردی سلام (2)

http://s3.picofile.com/file/7526265585/17d8b3d60d9e.jpg

آغاز سال نو، با شادی و سرور
هم‌دوش و هم‌زبان، حرکت به سوی نور

آغاز مدرسه، فصل شکفتن است
در زنگ مدرسه، بیداری من است

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام
هم‌شاگردی سلام، هم‌شاگردی سلام

مهر از افق دمید، فصلی دگر رسید
فصل کلاس و درس، ما را دهد نوید

شد فصل کسب علم، فصل تلاش و کار
دانش به نسل ما، می‌بخشد اعتبار

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام
هم‌شاگردی سلام، هم‌شاگردی سلام

ای در کنار ما، آموزگار ما
چون شمع روشنی، در روزگار ما

روشن ز نور توست، کاشانه دلم
در کار من تویی، حلال مشکلم

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام
هم‌شاگردی سلام، هم‌شاگردی سلام

فردا از آن توست، ای نسل چاره‌ساز
با یاری خدا، آینده را بساز

فردای روشن است، با وحدت کلام
از ما تو را درود، از ما تو را سلام

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام
هم‌شاگردی سلام، هم‌شاگردی سلام

دانلود سرود همشاگردی سلام

لینک دانلود رو از اینحا برداشتم .

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 15:56  توسط بهادری  | 

دانلود سرود باز هم اول مهر - (1)

http://qwerty1340.persiangig.com/image/5acf8539596d.jpg

باز هم اول مهر
بوی خوب مدرسه
 آشتی تخته سیاه
با حساب و هندسه
 صفی از شکوفه ها
که رسیدند از سفر
یه معلم جدید
یه کلاس تازه تر
باد و بارون می رسند
گلا رو بو می کنند
حیاط مدرسه رو
آب و جارو می کنند
پاییزه اما هوا
پر لبخند گلاست
می مونه یاد همه
اولین روز کلاس

 دانلود سرود باز هم اول مهر

لینک دانلود مال اینجاست


+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 15:55  توسط بهادری  | 

طرح کارشناسی شده !

طرح 6-3-3 از اول مهر ماه در مدارس کشور اجرا می شه .  بر اساس این طرح ، دوره ی ابتدایی از این به بعد 6 ساله می شه ، بنابر این امسال بچه های پنجم ، به جای اینکه برن کلاس اول راهنمایی ، سر کلاس ششم ابتدایی می شینند ،در نتیجه مدارس راهنمایی در سال جاری ، دانش اموز سال اول ندارند و دقیقا به همین خاطر ، تعداد زیادی از معلمهای دوره ی راهنمایی امسال مازاد اعلام شدند و مسئولین بهشون گفتند شما باید در مقطع ابتدایی تدریس کنید .
دیشب همکارم خانم سعیدی زنگ زد تا به قول خودش ، با من درددل کنه . خانم سعیدی 20 سال سابقه ی تدریس در رشته ی احتماعی داره ، اما امسال به جای تدریس ِدروسِ تاریخ و جغرافی و اجتماعی ، باید بره به کلاس پنجمی ها درس بده ، مشکل خانم سعیدی اینه که ریاضیش خیلی خیلی ضعیفه ! خودش می گه "من هیچ وقت با بچه های خودم نتونستم ریاضی کار کنم ، حالا چطور می خوام به پنجمی ها ریاضی درس بدم ، اونم وقتی که هیچ آشنایی با کتابهای دوره ی ابتدایی ندارم و نمی دونم تو 4 سال قبل چی خوندند ؟ مشکل من فقط ریاضی نیست ، علوم رو هم نمی تونم درس بدم . این هفته برامون یک دوره ی روش تدریس به صورت فشرده گذاشتند . مدرّس کتاب علوم تو این فرصت محدود ، فقط تونست 12 صفحه از کتاب رو به ما درس بده . مسئول آموزش می گه باید این وضع رو سه سال تحمل کنید ، هر کی ناراحته یا مرخصی بدون حقوق بگیره یا اینکه خودشو بازنشسته کنه ! ما معلمها به جهنم ! کاش لااقل دلشون برای دانش اموزانی می سوخت که این سه سال باید زیر دست معلمهای دوره ی راهنمایی درس بخونند ."

پی نوشت :
- خانم سعیدی می گفت مسئول آموزش ، یک برگه گذاشت جلومون و گفت باید همه تون بنویسید ما به میل خودمون می خوایم بریم مقطع ابتدایی . به خاطر اعتراض معلمها ، مسئول آموزش مجبور شد از خیر امضا گرفتن بگذره .
- وزیر آموزش و پرورش فرمودند : تمام امور مربوط به طرح 6-3-3 برنامه ریزی شده است ! (منبع : پایگاه اطلاع رسانی دولت)
- کاریکاتور رو از وبلاگ آقا اجازه برداشتم .

http://qwerty1340.persiangig.com/image/19c507b38ddf.jpg

- به گفته ی کارشناسان حداقل سه سال طول مي‌كشد كه دوره ابتدايي و راهنمايي با طرح 6-3- 3 به ثبات برسد. تازه بعد از آن بايد نظام 3-3-3-3 را اجرا كند! رسيدن موج تغيير ساختار در سال 94 به مقطع متوسطه مشكلات جديدي ايجاد مي‌كند كه تا سال 97 ادامه مي‌يابد.

- در اول مهرماه امسال يك‌ميليون‌ و هشتاد هزار دانش‌آموز پايه ی پنجم به جاي رفتن به پايه اول راهنمايي به كلاس ششم دبستان مي‌روند.

- به گفته ی شیرزاد عبداللهی کارشناس مسائل آموزشی در ایران تامين فضاي آموزشي براي تشكيل كلاس‌هاي ششم در دبستان‌ها و تامين حدود 60 هزار معلم براي پايه ششم دبستان از مشكلات نفسگير آموزش و پرورش در ابتداي كار است.

- به گفته ی وزیر آموزش و پرورش 500 كارشناس در تهيه اين طرح به‌مدت 5 سال دخالت داشته‌اند. اكنون فرصت مناسبي است كه اسناد پشتيبان اين طرح منتشر شود تا روشن شود تفاوت آن چيزي كه مورد نظر و توافق كارشناسان بود با آنچه كه امروز اجرا مي‌شود، چه مقداراست؟(به نقل از ملت آنلاین)

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 18:57  توسط بهادری  | 

... به بهانه آغاز سال تحصیلی !


آغاز سال تحصیلی بر معلمین و دانش آموزان عزیز مبارک

 

http://roshd.ir/portals/88/mehr88.jpg


پی نوشتها :

 1 - همکاران گرامی ! لطفا معلمهای جدیدی رو که امسال به مدرسه ی شما میان ، کمی گرمتر تحویل بگیرید . کافیه بهشون خوشامد بگید و به روشون لبخند بزنید. همین !
 2- پسر بزرگم روز اول مدرسه ش ( اول ابتدایی )گفت : مامان می دونی بچه ها رو تو مدرسه ، فلج می کنند ! یک آقایی سر صف گفت هر کی شلوغ کنه فلجش می کنیم ! 
.... و پسر دومم روز اول مدرسه ش از قول معلمشون گفت : یک سیاهچال ، تو مدرسه مون هست که پر از مار و عقربه ، هر کی شلوغ کنه می اندازیمش تو سیاهچال !
.... فقط می تونم آرزو کنم دیگه اثری از این معاونها و معلمهای فسیل شده ، در نظام آموزشی کشورمون نباشه !
3- زمانی که معاون بودم ، اواخر شهر یور ماه با کمک سایر معاونین ، دانش آموزها رو بر اساس معدل و مسائل اخلاقی و ...   کلاس بندی می کردیم ، روز اول مهر ، تعدای از دانش آموزها ، با اصرار زیاد از ما می خواستند  با دوستشون تو یک کلاس باشند . من حتی المقدور به خواسته ی دانش آموزان توجه می کردم چون معتقدم که بچه ها باید در مدرسه احساس امنیت کنند و آرامش داشته باشند . سالهای بعد معاونینی رو دیدم که در مقابل هر نوع جابجایی دانش اموزان ، به سختی مقاومت می کردند و می گفتند شما آمدید مدرسه درس بخونید یا با دوستاتون  تو یک کلاس باشید ؟!!!
همکاران محترم ! چه اشکالی داره که بچه ها ، با دوستاشون تو یک کلاس باشند ؟
( البته موارد نادری هم وجود داره ،  که نباید به حرف دانش اموزها توجه کنیم  )
 4- چند روز رو ، در تقویم سال تحصیلی ، دوست ندارم :
- دو هفته ی اول مهر رو به خاطر بی نظمی هایی که در برنامه ی مدرسه و کلاسها هست : مدام بچه ها جا به جا می شن یا اینکه برنامه ی دبیرها ، عوض می شه !
- هفته ی آخر اسفند رو برای اینکه تعداد زیادی از دانش آموزان مدرسه نمیان ، اما معلمها مجبورند تا آخرین لحظه در مدرسه حضور داشته باشند .
- هفته ی سوم فروردین رو به این دلیل که تعدادی از معلمها و دانش آموزها به خاطر شلوغی جاده ها یا پیدا نکردن بلیط  ، در مدرسه حضور ندارند  !

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 20:16  توسط بهادری  | 

تخته سياه هوشمند جديد در نمايشگاه فناوريهاي سبيت معرفي شد

http://parshan.ir/images/star1545454545.jpg
در نمايشگاه فناوريهاي پيشرفته موسوم به سبيت در شهر هانوفر المان فناوريهاي جديد مرتبط با نحوه اتصال به اينترنت معرفي شد.
به گزارش شبکه يورونيوز، شرکت مايکروسافت در اين نمايشگاه نخستين تخته سياه هوشمندي را طراحي کرده است که مستقيما به اينترنت متصل است و معلم با دستانش روي ان تصاوير و فايلها را جا به جا مي کند. اين نرم افزار قابليت تبديل کردن دست نوشته به خط تايپ شده را نيز دارد و قادر است انواع نرم افزارها را نيز بخواند.
معلم همچنين به طور شبکه اي مستقيما با رايانه هاي دانش اموزان اتصال دارد.
همچنين ميزي براي استفاده همزمان چندين نفر پيش بيني شده است که به اينترنت اتصال دارد و به طور لمسي کار مي کند.
دانش اموزان ظاهرا استقبال گسترده تري از اين گونه فناوريها براي اموزش مي کنند.
منبع: واحد مركزی خبر

پی نوشت :1-  یاد گچها و تخته سیاه های قدیمی بخیر ! درسته که دست و صورت و لباس و مقنعه مون گچی می شد ، اما نوشتن با گچ روی تخته سیاه یک کیف دیگه داشت !
2- منظورم از پی نوشت شماره ی یک ، مخالفت با تکنولوژی نیست . مقایسه ی تخته سیاه هوشمند با تخته سیاه های قدیمی ، مثل مقایسه ی ایمیل با نامه های سنتی و دست نویس قدیمیه !
3- فکر نمی کنم حالا حالاها این تکنولوژی به کشور ما و مدارس ما برسه !

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت 16:12  توسط بهادری  | 

نکات سودمند جهت استفاده معلمان و دبیران محترم

http://iiny.org/img/1_khane/MOTEFAREGHE/98.gif

1 - خودتان را معرفی کنید و انتظار خود را از دانش آموزان به صراحت بیان کنید .
2 - هر چه سریعتر نام دانش آموزان خود را یاد بگیرید و کمک کنید که با همدیگر آشنا شوید .
3 - برنامه تدریس خود را برای دانش آموزان طرح کنید و مطمئن شوید که آنها روش ارزشیابی شما را می دانند .
4 - شیوه هایی برای جلب توجه دانش آموزان در نظر داشته باشید .
5 - برای هر کسی که حرف شما را قطع می کند کاری آماده داشته باشید . ( مانند سوال )
6 - هنگام سوال کردن از دانش آموزان ، آنها را با نام صدا کنید .
7 - هر رفتار خوب را بلافاصله با یک واکنش مثبت پاسخ دهید .
8 - قبل از اینکه بی نظمی جزئی تبدیل به یک جرم شود ، به آن رسیدگی کنید . ( حتی الامکان به صورت خصوصی )
9 - برنامه درسی روز خود را روی تخته بنویسید .
10 - در حالی که پشت به شاگردان در حال نوشتن روی تخته هستید ، با آنها صحبت نکنید .
11 - دانش آموزانی را که ممکن است قربانی بی عدالتی شده باشند ، دریابید .
12 - هنگامی که اوراق تصحیح شده را به دانش آموزان برمی گردانید ، مواظب احساسات آنها باشید .
13 - تصمیم بگیرید چه چیزهایی را به صورت انفرادی و چه چیزهایی را به صورت گروهی مطرح کنید .
14 - همیشه درس خود را با ایراد نکات مهم شروع و ختم کنید .
15 - به شاگردان القاء کنید که نظرات و ایده های آنان ارزنده است .
16 - برای دریافت بازخورد بیشتر ، بعضی وقتها ، از دانش آموزان بخواهید ورقه یکدیگر را تصحیح کنند .
17 - برای نمره دهی ، ضابطه ای در اختیار شاگردان قرار بگذارید که برای آنها قابل فهم باشد .
18 - در موقعیت های مناسب به موضوعات و مطالب غیر درسی بپردازید .
19 - در صورت مشاهده تقلب در سر جلسه امتحان ، خیلی سریع ولی بدون سر و صدا اقدام کنید .
20 - با دانش آموزانی که تحت تاثیر فشار امتحان قرار می گیرند با ملایمت رفتار و به آنها کمک کنید .
21 - در طول سال ، یادداشت های دقیقی در مورد پیشرفت دانش آموزان تهیه کنید .
22 - برای حریم شخصی دانش آموزان احترام قائل شوید .
23 - جزواتی تهیه کنید که برای مطالعه شب امتحان و یا دانش آموزان غائب سودمند  باشد .

24 - به دانش آموزان تکالیفی دهید تا  آنان برای انجام این تکالیف ، وادار به تحقیق و پژوهش شوند .
25 - ترجیحا بیشتر بین گروهها رقابت برقرار کنید تا بین افراد .
26 - دانش آموزان رابه خلاصه نویسی و به کارگیری آن تشویق کنید .
27 - پاسخهای نادرست دانش آموزان را تحقیر نکنید .
28 - سعی کنید به دانش آموزانی که مشکل اعتماد به نفس دارند تکالیفی دهید که از عهده ی انجام آن برآیند .
29 - به دانش آموزان کمک کنید احساسات خود را با دیگران در میان بگذارند .
30 - برای افزایش کیفیت کار خود همیشه در حال مطالعه و ارتقاء معلومات خود باشید .
+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم مهر ۱۳۸۹ساعت 22:45  توسط بهادری  | 

آشنایی با وبلاگهای همکاران عزیز بوشهری

http://cms.mfa.gov.ir/cms/cms/system/galleries/pics/Tehran/bushehr1.jpg

سلام

... تا سال گذشته من آشنایی چندانی با بندر دیر ، شهر آبدان ، شهرستان کنگان ،  بندر ریگ و ... نداشتم و شاید اگه کسی از من سوال می کرد این شهرها در کدام استان کشور عزیزمان واقعند با شرمندگی هر چه تمام جواب می دادم : نمی دانم !
اما الان ، این شهرها برای من نامهایی آشنا هستند ...  وقتی اسم بندر دیر ، آبدان و کنگان را می شنوم بی اختیار واژه های : صمیمی ، مهربان ، سخت کوش ، وظیفه شناس و ... در ذهنم تداعی می شود .
... عاملی که سبب آشنایی من با این شهرها شد وبلاگهای همکاران عزیزمان بود ، همکارانی که همگی سخت کوش و فعال و خلاق و مبتکرند و بی ادعا و بدون توقع دانسته ها و تجاربشان را در اختیار سایر همکاران قرار می دهند ...  واقعیت این است که این دوستان ، سفیران بسیار خوبی برای معرفی مدرسه ، شهر و استانشان هستند ، مطمئنم دوستانی که با این همکاران ارجمند آشنایی دارند با من هم عقیده اند و گفته های مرا تایید می کنند .
برای همه ی همکاران بوشهری مان  به خصوص این همکاران تلاشگر ، آرزوی موفقیت روزافزون دارم .  برای آشنایی بیشتر با این دوستان عزیز ، روی نام وبلاگشان کلیک کنید :

آموزش ابتدایی ( خانم رسولی )

وبلاگ تخصصی درس دینی عربی قران راهنمائی ( خانم حسینی )

dirinerooz   ( خانم اسدی راد )

ایستگاه حرفه و فن دیر ( آقای عابدی )

مدرسه راهنمایی حضرت خدیجه کبری شهر آبدان ( خانم زارعی )

آموزشگاه استثنایی امید کنگان (آقای تشانی )

ایستگاه مربی پرورشی دبستان سوره (دیر) ( خانم کاظمی )

هیمه ی بادام ( آقای سلیمانی )

ایراهستان ( آقای سلیمانی )

دانش آموزان کلاس اولی من ( شهر بوشهر ) (خانم فلاحی )

کوچکترین مدرسه دنیا - مدرسه کالو ( دیر تش آباد )

وبلاگ آموزشی دینی و عربی و قرآن ریگ


پی نوشت :

- .. خدا کنه نام وبلاگی از قلم نیفتاده باشه ... اگر نام وبلاگی را ذکر نکردم حتما متذکر شوید  . با تشکر

- و تشکر و سپاس از دوست عزیزی که این تذکر به جا را دادند :

وبلاگ کوچکترین مدرسه دنیا خیلی معروفه اما شما یادتون رفته درجش کنین : ماله بندر دیره منطقه برخون جمال آباد کالو .

- و با یکی دیگر از وبلاگهای خوب بوشهری آشنا شوید : وبلاگی از بندر ریگ ... وبلاگ دینی عربی قرآن ریگ

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم مهر ۱۳۸۹ساعت 20:4  توسط بهادری  | 

چه چیز از ما یک معلم خوب می سازد ؟ قسمت دومhttp://www.aftab.ir/lifestyle/images/2f7439aed782c771fd48a6affb1121dc.jpg

● معلمان خوب متفکر هستند

این ویژگی شاید تنها خصوصیت مطمئن و مطلق تمام معلم های خوب است چون که بدون آن هیچ کدام از ویژگی هایی که گفتیم به رشد و بلوغ نمی رسد. معلم های خوب به طور عادی به کلاس شان، دانش آموزانشان، روش هایشان و محتوای تدریسشان فکر می کنند. آنها مقایسه می کنند و در تضاد بررسی می کنند، تمایزها و تشابه ها را ترمیم می کنند، دوره می کنند، حذف می کنند و ذخیره می کنند. عدم موفقیت در مشاهده آنچه در کلاس رخ می دهد ما را از تدریس و فرآیند یادگیری جدا می کند و اگر خودمان جدا باشیم، چطور می توانیم ارتباط پدید بیاوریم؟

● معلمان خوب از ندانستن ناراحت نمی شوند

اگر ما صادقانه و متفکرانه به آنچه در کلاس روی می دهد فکر کنیم، اغلب مشکلات و معماهایی را خواهیم یافت که نمی توانیم فوراً آنها را حل کنیم، سوالاتی که نمی توانیم پاسخ بدهیم. راینرماریاریکله در نامه هایش به یک شاعر جوان چنین نوشته است: "بکوش تا خود سوالات را دوست بداری چنانکه گویی آنها اتاقهایی با در بسته هستند یا کتابهایی که به زبانی بسیار غریبه نوشته شده اند. اکنون با سوالات بزی. شاید پس از این، روزی در آینده دور، اندک اندک و بدون توجه، بتوانی راهت را به سوی پاسخ زندگی کنی. " (۱۹۸۶ - صفحه ۳۴ و ۳۵) به همین ترتیب تدریس ما در صورتی سودمند است که بتوانیم اندکی با یک سوال زندگی کنیم، بیندیشیم و مشاهده کنیم و بگذاریم پاسخ سوال در جواب وضعیت خاصی که در آن هستیم، خود رشد می کند.

● معلمان خوب الگوهای شخصیتی خوب دارند

دوباره به سه معلم خوبتان فکر کنید. چطور نحوه تدریس خود شما، خودآگاه یا ناخود آگاه، توسط اعمال و رفتار آنها شکل گرفته است؟ به بدترین معلمی که داشتید فکر کنید. از چه چیزهایی مطلقاً پرهیز می کنید چون به یاد می آورید که چه اثر تخریب کننده ای بر شما و هم شاگردی هایتان داشته اند؟ ما تدریس را به تدریج یاد می گیریم و ایده ها و رفتارها را به آرامی از بسیاری از منابع جذب می کنیم. تا به حال چند فیلم دیده اید که شخصیت معلم در آنها حضور داشته است، و چطور این فیلم ها به شما الگو داده اند؟ ما همیشه از تأثیرات خوب و بد روی تدریسمان آگاه نیستیم. با اندیشیدن به الگوهای تدریس و نحوه گرفتنشان بهتر می توانیم با چالش های جدید تطبیق و تغییر کنیم.

● معلمان خوب از کارشان و دانش آموزانشان لذت می برند

این نکته بدیهی به نظر می رسد، اما به همین سادگی هم فراموش می شود. معلمانی که از کار و بچه ها لذت می برند با انگیزه اند، انرژی دارند و خلاق هستند. در نقطه مقابل لذت، بی حوصلگی است؛ وضعیتی که هیچ کس در آن جرقه ای از علاقه نمی یابد. توجه داشته باشید که لذت بردن از کار و لذت بردن از دانش آموزان دو چیز جداگانه است. تمرکز زیاد بر روی محتوا ممکن است به بچه ها حس بی ارتباطی، سوء تفاهیم یا جاماندگی بدهد. توجه بیش از حد روی دانش آموزان، بدون توجه به محتوا، باعث می شود دانش آموزان حس خوب و مفهوم شدن داشته باشند اما ممکن است کمکی به آنها در کسب اهداف آموزشی با سرعت مناسب نکند. به دست آوردن تعادل بین این دو نقطه حدی به زمان و توجه نیاز دارد و باید با دقت مشاده کنید با دقت ارزیابی کنید و روی یافته هایتان کار کنید. میل دارم با شعری از لائوتسه، حکیم چینی و صاحب کتاب تائوته چینگ نتیجه گیری کنم. من در تمام این سالها نسخه ای از آن را همراه خودم داشته ام و پیام آن را هم مفید و هم چالش برانگیز یافته ام. این شعر به ما یادآوری می کند که تدریس خوب وضعیتی ثابت و ایستا نیست بلکه فرآیندی دائمی است. ما هر روز برای معلم بهتر شدن فرصت داریم و معلم خوب آن کسی است که فرصت ها را از دست نداده است.


karshenasi-ebtedaee.blogfa.com

  
منبع : اینجا
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم مهر ۱۳۸۹ساعت 22:16  توسط بهادری  | 

چه چیز از ما یک معلم خوب می سازد ؟ قسمت اول

http://www.taranakicareers.co.nz/careers/images/20050712183554/teacher_secondarymanwhiteboard.jpg

● معلمان خوب:

ـ هدف دارند
ـ منتظر موفقیت همه دانش آموزان هستند
ـ تحمل ابهام را دارند
ـ برای ارضای نیازهای بچه ها تمایل به تغییر و هماهنگی دارند
ـ به کارشان فکر می کنند
ـ از مدلهای مختلف یاد می گیرند
ـ از کار و شاگردانشان لذت می برند


 ● معلمان خوب هدف دارند

شما نمی توانید به معنای کلی خوب باشید، بلکه باید در چیزی یا کاری خوب باشید. به عنوان معلم معنایش این است که بدانید دانش آموزانتان چه انتظاری دارند، و برای رسیدن به این انتظارات برنامه ریزی کنید، شما هم درباره آنچه در کلاستان رخ می دهد، بر پایه اهدافی که می خواهید به آنها برسید، انتظاراتی دارید. اگر می خواهید بچه ها را برای اشتغال آماده کنید، از آنها وقت شناسی و توجه خوب انتظار دارید. اگر در یک کلاس کنکور تدریس می کنید، به توضیح شکل تست و کمک به بهبود مهارتهای امتحان دادن بچه ها وقت می گذرانید و اگر می خواهید شاگردانتان در خواندن کتاب بهتر و جدی تر بشوند باید در کلاس وقتی برای خواندن و منابع و کتابهای لازم اختصاص بدهید.


● معلمان خوب منتظر موفقیت همه دانش آموزان هستند

این پارادوکس بزرگ تدریس است. اگر ما خودارزیابی مان را کاملاً بر پایه موفقیت شاگردانمان قرار بدهیم، حتماً ناامید خواهیم شد. در همه سطوح، به خصوص در آموزش بزرگسالان، فاکتورهای زیادی در زندگی دانش آموزان وجود دارد که نمی گذارد معلم موفقیت همه را تضمین کند. در عین حال، اگر ما با دیدگاهی جبری، دانش آموزانمان را به رفتار "دست من که نیست" واگذار کنیم، بچه ها بی تعهدی ما را حس می کنند و ناامید می شوند. ولی ما می توانیم با یک سوال ساده محیط شادی را درست کنیم: آیا من همه کارهایی را که می توانستم در این کلاس، در این زمان، برای رسیدن به نیازهای همه بچه ها، برای رسیدن به همه موفقیت ممکن انجام بدهم، انجام داده ام؟ تا وقتی می توانید بگویید "بله" ، شما محیط موفقیت را فراهم کرده اید.

● معلمان خوب می توانند با ابهام کنار بیایند

یکی از بزرگترین چالش های تدریس از نبود بازخورد آنی و دقیق سرچشمه می گیرد. دانش آموزی که امروز در حال سر تکان دادن و زیرلب زمزمه کردن درس جبر از کلاس می رود، ممکن است فردا بگوید که موفقیت عالی ای در ریاضی به دست آورده و از درس دیروزتان تشکر کند. راهی برای پیش بینی دقیق نتایج بلند مدت کارمان وجود ندارد. اما گر ما در انتخاب استراتژی و محتوا هدف داشته باشد، و سعی در موفقیت همه دانش آموزان بکنیم کمتر دچار غافلگیری خواهیم شد و به جای آن، روی چیزهایی که می توانیم کنترل کنیم تمرکز خواهیم کرد و اعتماد خواهیم داشت که آمادگی با فکر و تأمل احتمالاً نتایج خوبی خواهد داشت نه نتایج بد.

● معلمان خوب برای رسیدن به نیازهای بچه ها تغییر می کنند و منطبق می شوند

آیا واقعاً می توانیم ادعا کنیم در کلاس جغرافی درس داده ایم، در حالیکه هیچ کس مفاهیم تدریس ما را نفهمیده است؟ اگر هیچ کدام از دانش آموزانمان بیرون از کلاس کتاب به دست نگیرد، آیا ما واقعاً به آنها خواننده خوب بودن را آموخته ایم؟ ما اغلب به این جنبه ها فکر نمی کنیم اما آنها در قلب تدریس مؤثر جا دارند. یک طرح درس عالی و یک درس عالی دو موضوع کلاً متفاوت هستند؛ وقتی یکی از آنها در پی دیگری اتفاق می افتد خیلی خوب است، اما همه می دانیم که این اتفاق هر روزی نیست. ما به بچه ها درس می دهیم که یاد بگیرند و وقتی یاد نمی گیرند، باید استراتژی های تازه ایجاد کنیم، به راه های تازه فکر کنیم، و کلاً هر کاری که بتوانیم برای زنده کردن فرآیند یادگیری انجام دهیم. داشتن متدولوژی خوب، عالی است اما بهتر است بچه هایی داشته باشیم که در یادگیری خوب، شرکت می کنند.


+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم مهر ۱۳۸۹ساعت 22:14  توسط بهادری  | 

چگونه یک معلم فعال ، پرانرژی و تاثیر گذار باشیم ؟ قسمت دوم


11- در خواست از مدیر مدرسه برای برنامه ریزی جهت شرکت دادن دانش آموزان شما در بازدید های علمی و کلا " استفاده از موقعیتهای آموزشی در راستای تدریس .

12- جهت حفظ اقتدار خود و توانایی مدیریت کلاس درس ،  حتی الامکان از بروز درگیری در کلاس درس خود داری نمایید . خیلی اوقات ، خود داری و سعه صدر و چشم پوشی معلم از خطاهای جزیی دانش آموزان ، از وقوع درگیری و تنبیه و به هم ریختن نظم کلاس و مدرسه و متعاقب آن گلایه سایر همکاران و دانش آموزان و والدین ، جلوگیری خواهد کرد . با سعه صدر ، شما به عنوان  معلمی مقتدر و با توانایی مطلوب اداره کلاس برای دانش آموزان و همکاران معرفی خواهید شد .با خطای دانش اموزان در موقعیتهای منا سب دیگر  ، برخوردهای حساب شده و سنجیده داشته باشید و زود از کوره در نروید .

13- در زمان حضور در مدرسه حتی الامکان از گوشه گیری ، پکر بودن ، سکوت مطلق، در فکر فرورفتن، خشم افراطی، اظهار مداوم گلایه و شکوائیه ، خود داری نمایید تا به زودی از چشم دیگران نیافتید و بلکه دیگران با دیدن شما انرژی بگیرند . در زنگ های تفریح و در دفتر مدرسه و سالن ، نشاط  خود را به دیگران هم منتقل نمایید  . زمانیکه حرفی برای گفتن ندارید  به تبادل تجربه  در مورد امور آموزشی و کلاسداری بپردازید.

14- سر وقت در مدرسه حاضر شدن ، سر وقت به کلاس رفتن ، برخورد مناسب با همکاران ، سخنان مفید و سنجیده در جمع همکاران و دانش آموزان ، رعایت  نظم و غیره  معرف خوبی برای شما به عنوان فردی منضبط و موفق خواهد بود .

15- احترام کامل به کلیه کارکنان مدرسه ، احوالپرسی و خداحافظی های گرم ،پرس و جو از احوال همکاران ، شرکت در مراسم مختلف همکاران در خارج از مدرسه ، مساعدت و همدلی با آنان هنگام وجود مصائب و مشکلات ، شما را فردی خونگرم و دوست داشتنی معرفی خواهد کرد.

16 - مطالعه روش های تدریس نوین ، کسب تجربه از سایر معلمان موفق ، ارزشیابی از روشهای خود و از همه مهمتر استفاده از شیوه های تدریس فعال و مشارکتی تاثیر زیادی بر موفقیت شما خواهد داشت . استفاده از این شیوه ها نه تنها معلم را خسته نمی کند  بلکه وی را در بین همکاران مدرسه ، برجسته خواهد ساخت و در یادگیری دانش آموزان  موثر خواهد بود . به عنوان مثال استفاده از الگوی همیاری در کلاس و گروه بندی دانش آموزان باعث خواهد شد آنها ضمن مشارکت و فعالیت در کلاس ، علاقه خاصی به معلم پیدا کرده و این کار رضایت دانش آموزان ، والدین آنها ، مدیر و معاون را نیز در پی خواهد داشت و در نهایت ، شما ، خود پنداری مثبتی  از خود خواهید داشت . استفاده از روشهای مشارکتی و فعال یادگیری از خستگی معلم در کلاس و یکنواخت صحبت کردن وی به میزان زیادی خواهد کاست .

17 - انجام برخی امور به ظاهر ساده در مدرسه و کلاس ،  شما را به عنوان فردی فعال ، پر انرژی ، خونگرم و مورد علاقه به دیگران معرفی خواهد کرد که خیلی از معلمان ممکن است  تمایلی بدان نداشته و یا از اهمیت آن مطلع نباشند . مثلا"  انداختن عکس های دسته جمعی با دانش آموزان ،برگزاری جشن فارغ التحصیلی  یا اتمام پایه برای کلاس خود ، شرکت در نماز جماعت مدرسه همراه دانش آموزان ، شرکت در فعالیتهای فوق برنامه و پرورشی همراه دانش آموزان ،شرکت در اردوها و بازدیدهای خارج از مدرسه همراه آنان ، سخنرانی در مراسم آغازین مدرسه ، کمک و مساعدت مدیر ، معاون و مربی پرورشی در اجرای برنامه ها به مناسبتهای مختلف مذهبی و اعیاد  ، امانت دادن کتاب و مجله و غیره به دانش آموزان ،و فعالیتهای متنوع دیگر  ...

منبع : اینجا

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم مهر ۱۳۸۹ساعت 1:43  توسط بهادری  | 

چگونه یک معلم فعال ، پرانرژی و تاثیر گذار باشیم ؟ قسمت اول

 
معلم منفعل ، تاثیر پذیر صرف و کم انرژی  و یا برعکس ؟

 
          هر شخصی دوست دارد در موقعیت ها و شغل خود ، فردی موثر ، موفق ، و مطرح بوده و به او با دیده  منفعل ، بی تفاوت ، تاثیر پذیر صرف ، گوشه گیر  و نا کارآمد نگاه نشود و تمایل دارد  بتواند بر محیط  کاری خود  ، همکاران ، مدیران و مافوقان  و غیره  تاثیر مثبت بگذارد. روش های بسیار زیادی برای این کار وجود دارد  که برخی از آنها فهرست وار درج می گردد :

1- مطالعه کافی کتب مرتبط با شغل معلمی ، روزنامه ها و نشریات ، بررسی وبلاگها و سایتها ی فعال معلمان و ادارات آموزش و پرورش  جهت به روز آوری اطلاعات و آگاهی از آخرین یافته های مرتبط با شغل معلمی و کاربست آنها.

2- مطالعه در زمینه آموزش و پرورش تطبیقی و مقایسه فعالیتهای معلمان و مدارس کشور با  معلمان و مدارس خارجی  و کسب تجربه از فعالیتهای آنان ، این موضوع از طریق بررسی وبلاگ و سایت مدارس و معلمان خارجی به خوبی و به ارزانی  ممکن است .

3- شرکت فعال در انواع مسابقات علمی و مقاله نویسی معلمان و جشنواره ها که توسط ادارات و سازمانهای آموزش و پرورش برگزار می شود . این موضوع به مطالعه معلم می انجامد که موجب به روز شدن اطلاعات وی گشته یا موفقیتهایی برایش به دنبال خواهد داشت .

4- شرکت فعال در کلاسهای ضمن خدمت و باز آموزی معلمان  که توسط ادارات آموزش و پرورش برگزار می گردد .

5- حضور فعال در جلسه شورای معلمان مدرسه و اظهار نظرهای صحیح و علمی با استناد به مطالعات کافی و حالت منفعل نداشتن در این جلسات جهت مطرح شدن نظرات مثبت شما و جلب توجه مدیر و سایر همکاران  و نیز ترغیب دیگر معلمان شرکت کننده برای شرکت فعال در بحث های جلسه شورا .

6- شرکت در مسابقات اقدام پژوهی و انتخاب موضوع های جدید برای تدوین و شرکت در مسابقه.

7- شرکت در انواع همایش و سخنرانیهای کارشناسان و مدعویین ادارات آموزش و پرورش منطقه و استان جهت کسب اطلاعات علمی جدید در راستای شغل معلمی.

8- افتتاح وبلاگ یا سایت اینترنتی و درج مطالب نوشته شده به وسیله خودتان و توجه کافی به نظرات بازدید کنندگان و تهیه مطالب درخواستی آنان . و تبادل لینک و اطلاعات با سایر وبلاگها ، این کار موجب  مطالعه بیشتر شما و تمرین کافی برای نوشتن و اظهار نظرهای علمی خواهد شد .

9- در صورت امکان از مدیر مدرسه بخواهید  هر چند وقت یکبار  به کلاس شما آمده و از نزدیک شاهد فعالیت و روش تدریس شما در کلاس باشد  تا چنانچه  نظری داشت  بعدا" به شما اعلام نماید  در غیر اینصورت با هماهنگی مدیر می توانید از سایر  همکاران مانند بازرسان  و کارشناسان اداره برای حضور در کلاس خود دعوت به عمل آورید .

10- بردن ابزار و یا استفاده از رسانه های آموزشی در کلاس ، علاوه بر ایجاد جذابیت در تدریس برای دانش آموزان ،  شما را معلمی  علاقمند ، کوشا و فعال  برای سایر همکاران و مدیر مدرسه معرفی خواهد نمود . ابزار آموزشی الزاما" وسایل گرانقیمت که ممکن است در دسترس شما نباشند ، نیستند ،  بلکه وسایل و موادی ارزان و ساده  مانند انواع عکس ، کتب ، مجلات و روزنامه و غیره نیز مفید است .

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم مهر ۱۳۸۹ساعت 1:41  توسط بهادری  | 

ما گلهای خندانیم


ما گل‌های خندانیم
فرزندان ایرانیم
ما سرزمین خود را
مانند جان می‌دانیم
ما باید دانا باشیم
هوشیار و بینا باشیم
از بهر حفظ ایران
باید توانا باشیم
آباد باش ای ایران
آزاد باش ای ایران
از ما فرزندان خود
دل شاد باش ای ایران

عباس یمینی شریف :

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم مهر ۱۳۸۹ساعت 15:18  توسط بهادری  | 

تبریک سال تحصیلی جدید

http://mehhdis.persiangig.com/image/madrese.jpg


فرا رسبدن ماه مهر و شروع دلنشین درس و مدرسه را به یکایک معلمین دلسوز ، دانش آموزان عزیز و خانواده محترم آنها تبریک گفته و از خداوند منان سال تحصیلی پرخیر و برکتی را برای همگان مسئلت داریم .

http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/tarikhequran/moshaf.JPG


+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۹ساعت 20:3  توسط بهادری  | 

بوی ماه مهر


این چند روز خیلی دنبال شعری با موضوع « مهر و مدرسه » گشتم زیباترین شعری که دیدم شعر خاطره انگیز " باز آمد بوی ماه مدرسه " مرحوم قیصر امین پور بود که حال و هوایی کودکانه دارد :

باز آمد بوی ماه مدرسه
بوی بازیهای راه مدرسه
بوی ماه مهر، ماه مهربان
بوی خورشید پگاه مدرسه
از میان کوچه ها ی خستگی
می گریزم درپناه مدرسه
باز می بینم زشوق بچه ها
اشتیاقی درنگاه مدرسه
زنگ تفریح و هیاهوی نشاط
خنده های قاه قاه مدرسه
باز بوی باغ را خواهم شنید
از سرود صبح گاه مدرسه
روز اول لاله ای خواهم کشید
سرخ برتخته سیاه مدرسه

http://www.aftab.ir/articles/art_culture/graphic/images/cef1cf3ec002f603cd9d3b05fe90cdc6.jpg

سال گذشته شعری از مرحوم مهندس مجتبی کاشانی با عنوان " مدرسه عشق " نوشتم به نظر من این شعر زیبا ، ارزش چند بار خواندن را دارد ، امیدوارم شما هم از خواندن این شعر لذت ببرید .


در مجالی که برایم باقیست باز همراه شما مدرسه ای می سازیم
که در آن همواره اول صبح به زبانی ساده  مهر تدریس کنند،                   
و بگویند خدا خالق زیبایی و سراینده عشق آفریننده ماست.
مهربانیست که ما را به نکویی ، دانایی ، زیبایی و به خود می خواند
جنتی دارد نزدیک، زیبا و بزرگ / دوزخی دارد- به گمانم کوچک و بعید
در پی سودا نیست که ببخشد ما را و بفهماندمان ،
ترس ما بیرون از دایره رحمت اوست
در مجالی که برایم باقیست باز همراه شما مدرسه ای می سازیم
که خرد را با عشق ، علم را با احساس
و ریاضی را با شعر ، دین را با عرفان
همه را با تشویق تدریس کنند

لای انگشت کسی قلمی نگذارند
و نخوانند کسی را حیوان و نگویند کسی را کودن
و معلم هر روز روح را حاضر و غایب بکند
و به جز ایمانش هیچکس چیزی را حفظ نباید بکند
مغزها پرنشود چون انبار ، قلب خالی نشود از احساس
درس هایی بدهند که به جای مغز، دلها را تسخیر کند.
از کتاب تاریخ جنگ را بردارند
در کلاس انشاء هر کسی حرف دلش را بزند
«غیرممکن» را از خاطره ها محو کنند
تا، کسی بعد از این باز همواره نگوید: «هرگز»
و به آسانی همرنگ جماعت نشود.
زنگ نقاشی تکرار شود ، رنگ را در پائیز تعلیم دهند
قطره را در باران ، موج را در ساحل
زندگی را در رفتن و برگشتن از قله کوه
و عبادت را در خدمت خلق
کار را در کندو و طبیعت را در جنگل و دشت.
مشق شب این باشدکه شبی چندین بار
همه تکرار کنیم: عدل ، آزادی ، قانون ، شادی...
امتحانی بشود که بسنجد ما را
تا بفهمند چقدر عاشق و آگه و آدم شده ایم
در مجالی که برایم باقیست باز همراه شما مدرسه ای می سازیم
که در آن آخر وقت به زبانی ساده شعر تدریس کنند
و بگویند که تا فردا صبح خالق عشق نگهدار شما.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۹ساعت 15:25  توسط بهادری  | 

چگونه یک مدرسه زیبا داشته باشیم؟

http://www.hamshahri.org/images/upload/news/pose/8606/prepara-school-0621-8-1.jpg

... جوانان ما نیازمند فضای شادی برای شاداب زیستن هستند. در شرایطی که اکثر منازل شهری تبدیل به آپارتمان های کوچک و تاریک و به دور از فضاهای بازی و حرکتی برای کودکان است، حداقل کاری که می توان برای تامین بهداشت جسمی و روحی آنان انجام داد، ایجاد فضای مفرح و شادی بخش در مدرسه است چرا که دانش آموزان چندین ساعت از روز را در مدرسه می گذرانند و اگر فضاسازی مناسبی در مدارس انجام شود، مسلماً به شاد زیستن فرزندان خود کمک بسیار مهمی خواهیم کرد.

شاداب سازی ظاهری در مدارس

اموری که لذت بصری ایجاد می کند یا دیدن فضا و محیط زیبا باعث ایجاد نشاط می شود.

1) فضاسازی و زیباسازی حیاط مدارس، با پاکیزگی دیوارها و سطح زمین، کاشت درخت و گل و گیاه، گذاشتن نیمکت های رنگی و زیبا در حیاط مدرسه، تابلوی زیبای سر در مدرسه، دیوارهای تمیز و زیبا و تزیین شده با نقاشی های زیبا، نماسازی های مختلف امکان پذیر است.

2) زیباسازی مناسب ساختمان مدارس از طریق هماهنگی کاشی و سرامیک و سنگ ـ رنگ آمیزی در و دیوارها، پرده های زیبا جهت کلاس ها، زیباسازی راهروهای کلاس ها، دفتر معلمان، اتاق مشاوره و... میسر می شود.

3) زیباسازی و تمیز بودن نمازخانه با استفاده از فرش های زیبا و هماهنگ با پرده ها تمیز بودن و زیباسازی دستشویی ها و وضوخانه (حتما فضای وضوخانه از کاشی و سرامیک زیبا و تمیز استفاده شود، ایجاد می شود. بهتر است محل آبخوری ها سنگ شده باشد و در وضوخانه ها از لوله کشی آب گرم استفاده شده باشد.)

4) زیباسازی راهروها و ورودی ها با استفاده از گلدان های گل طبیعی و مصنوعی ایجاد می شود.

5) زیباسازی کتابخانه ها از طریق استفاده از کمدهای یکرنگ و یک مدل جهت نگهداری کتاب ها (ترجیحاً استفاده از کمدهای چوبی زیبا)، استفاده از گلدان های طبیعی در فضای کتابخانه، میز و صندلی های یکرنگ و زیبا و قفسه های زیبا جهت در دسترس قرار دادن مجلات و روزنامه ها امکان می یابد.

6)تشویق دانش آموزان جهت آوردن گل و گیاه طبیعی و استفاده از آن در محیط کلاس ها نیز خود موجب شادابی در مدرسه است.

7) پوشش ظاهری دانش آموزان و پوشش ظاهری معلمان، مدیر و معاونان تاثیر فراوانی در این امر دارد. با رعایت تمامی موازین شرعی می توان از رنگ های شاد و روشن استفاده کنند.

شاید در اولین نگاه احساس کنیم که انجام همه امور فوق در مدارس مستلزم پرداخت هزینه های سنگین باشد و مسلماً در مدارس دولتی چنین امکانی وجود ندارد لیکن با کمی تأمل به این نتیجه می رسیم که با انجام بسیاری از پیشنهادات فوق می توانیم شادابی و طراوت را به کودکان و نوجوانان این مرز و بوم هدیه دهیم و در نهایت جامعه شاد داشته باشیم که این خود باعث بروز و رشد استعدادها و خلاقیت ها در جوانان ما خواهد شد.

نویسنده مقاله : صدیقه جعفری

منبع : روزنامه اطلاعات www ettelaat com

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت 10:30  توسط بهادری  | 

ده توصیه به اولیاء دانش آموزان


1- از قوانین و مقررات  مدرسه حمایت کرده و در حضور فرزندتان آن قوانین و مقررات را محکوم نکنید.
2- با مسئولین مدرسه متواضعانه رفتار کنید و سعی نمائید آنها را درک کنید و در صورت لزوم پاسخگو باشید.
3- در صورت بروز مشکل، با مسئولین مدرسه در حضور فرزندتان، مجادله نکنید.
4- اگر فرزندتان معلمین و مربیان مدرسه را در حضور شما تحقیر کردند با آنها موافق نباشید.
5- اگر مدرسه و شرایط حاکم بر آن برای شما غیر قابل تحمل شد، بی سر و صدا مدرسه فرزندتان را عوض کنید و از هر گونه انتقام جویی بپرهیزید.
6- اگر فکر می کنید معلمی خوب تدریس نمی کند و شما هم نمی توانید شرایط را عوض کنید، فعلا صبر کنید تا در فرصت مناسب، تصمیم موثری اتخاذ کنید.
7- اگر در مدرسه برای فرزندتان مشکلی پبش آمده به مدرسه بروید و مشکل را از نزدیک بررسی کنید و اگر مجبور شدید راه قانونی را در پیش بگیرید و از مقابله به مثل و انتقام جویی بپرهیزید چون ممکن است در این صورت از حق خود محروم شوید.
8- فرزند خود را تشویق کنید تا قوانین و مقررات مدرسه را بپذیرد و به آن عامل باشد
9- همیشه مدرسه و مقام معلم را مورد ستایش قرار داده و آنها را ارزشمند بدانید.
10- به فرزندان خود بگوئید، که برای آموزش و تربیت به مدرسه می رود و بطور موقت در آنجاست، برای همین نباید او گرفتار مسائل حاشیه ای شود و او را از هدف دور نماید.

منبع : مـــــــدرســــه (School)
+ نوشته شده در  شنبه هفتم آذر ۱۳۸۸ساعت 20:42  توسط بهادری  | 

مدرسه عشق


در مجالی که برایم باقیست باز همراه شما مدرسه ای می سازیم
که در آن همواره اول صبح به زبانی ساده  مهر تدریس کنند،                   
و بگویند خدا خالق زیبایی و سراینده عشق آفریننده ماست.
مهربانیست که ما را به نکویی ، دانایی ، زیبایی و به خود می خواند
جنتی دارد نزدیک، زیبا و بزرگ / دوزخی دارد- به گمانم کوچک و بعید
در پی سودا نیست که ببخشد ما را و بفهماندمان ،
ترس ما بیرون از دایره رحمت اوست
در مجالی که برایم باقیست باز همراه شما مدرسه ای می سازیم
که خرد را با عشق ، علم را با احساس
و ریاضی را با شعر ، دین را با عرفان
همه را با تشویق تدریس کنند


لای انگشت کسی قلمی نگذارند
و نخوانند کسی را حیوان و نگویند کسی را کودن
و معلم هر روز روح را حاضر و غایب بکند
و به جز ایمانش هیچکس چیزی را حفظ نباید بکند
مغزها پرنشود چون انبار ، قلب خالی نشود از احساس
درس هایی بدهند که به جای مغز، دلها را تسخیر کند.
از کتاب تاریخ جنگ را بردارند
در کلاس انشاء هر کسی حرف دلش را بزند
«غیرممکن» را از خاطره ها محو کنند
تا، کسی بعد از این باز همواره نگوید: «هرگز»
و به آسانی همرنگ جماعت نشود.
زنگ نقاشی تکرار شود ، رنگ را در پائیز تعلیم دهند
قطره را در باران ، موج را در ساحل
زندگی را در رفتن و برگشتن از قله کوه
و عبادت را در خدمت خلق
کار را در کندو و طبیعت را در جنگل و دشت.
مشق شب این باشدکه شبی چندین بار
همه تکرار کنیم: عدل ، آزادی ، قانون ، شادی...
امتحانی بشود که بسنجد ما را
تا بفهمند چقدر عاشق و آگه و آدم شده ایم
در مجالی که برایم باقیست باز همراه شما مدرسه ای می سازیم
که در آن آخر وقت به زبانی ساده شعر تدریس کنند
و بگویند که تا فردا صبح خالق عشق نگهدار شما.

شاعر : زنده یاد مهندس مجتبی کاشانی ( سالک)

 
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم مهر ۱۳۸۸ساعت 10:3  توسط بهادری  | 

تبریک سال تحصیلی جدید

http://skins.hotbar.com/skins/mailskins/img/090103/090103back_to_school_writing_on_t_prv.gif


فرا رسبدن ماه مهر و شروع دلنشین درس و مدرسه را به یکایک معلمین دلسوز ، دانش آموزان عزیز و خانواده محترم آنها تبریک گفته و از خداوند منان سال تحصیلی پرخیر و برکتی را برای همگان مسئلت داریم .
+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۸ساعت 22:8  توسط بهادری  | 

حق معلم


http://www6.ocn.ne.jp/~icsv7830/rose1.jpg

حق معلم

بزرگ داشتن او و مؤدب بودن در مجلس او و خوب گوش کردن به سخن اوست .

نباید صدایت را از او بلندتر کنی !

اگر کسی از او سؤال پرسید نباید تو جواب بدهی !

نباید در مجلس او با کسی صحبت کنی !

نباید پشت سر او غیبت کنی !

اگر کسی از او بدگویی کرد باید از او دفاع کنی !

زشتی هایش را بپوشانی و خوبیهایش را آشکار کنی !


«رساله حقوق امام سجاد علیه السلام »


+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم بهمن ۱۳۸۷ساعت 7:11  توسط بهادری  | 

عوامل تدریس موفق

نکاتی چند در مورد یک تدریس موفق:

- با نام و یاد خدا کلاس درس را شروع کنیم .

- از وضعیت روحی و جسمی دانش آموزان قبل از تدریس آگاه شویم .

- از حضور و غیاب دانش آموزان حتما آگاهی حاصل کنیم .

- با خوشرویی تدریس را آغاز نموده و تا پایان جلسه ی تدریس این حالت را حفظ کنیم .

- عواطف و احساسات دانش آموزان را جریحه دار نکنیم .

- از قضاوتهای عجولانه نسبت به دانش آموزان جداً خودداری کنیم .

- از تهدید کردن دانش آموزان بپرهیزیم .

 - دانش آموزان را مجبور به عذرخواهی نکنیم .

- محرم و رازدار دانش آموزان باشیم .

- معذرت خواهی دانش آموزان را بپذیریم .

- عدالت را در کلاس رعایت کنیم .

- مقررات خشک و افراطی را از کلاس دور کنیم .

- تکالیف درسی را حتما بازرسی کرده و در پایان نظرمان را اعلام کنیم .


+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم دی ۱۳۸۷ساعت 10:53  توسط بهادری  |